A magas koleszterinszint a zsíranyagcsere zavarai közé tartozik, tünetei általában észrevehetetlenek. Jellemző tünet lehet a mellkasi fájdalom, ami az érfalakon kialakult lerakódások, az ún. plakkok miatt következik be. A magas koleszterinszinttel rendelkezők sok esetben több betegséggel (cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, érszűkület) is küzdenek, ám a jó koleszterinszint eléréséhez sokszor elég életmódot váltani: többet mozogni és egészségesebben táplálkozni.
Kevesebb zsír, jótékony zöldségek
A megfelelő koleszterinszint elérésének egyik módja a vér koleszterinszintjének alacsony értéken való tartása. Ehhez kevesebb zsírt vigyünk be a szervezetbe, különösen telített zsírt, a napi kalóriabevitelben ne haladja meg a 30 százalékot a zsír. Számos étel kifejezetten jótékony hatással van a szív- és érrendszerre, a magas vérnyomásra és a magas koleszterinszintre, így ajánlott ezek fogyasztása: brokkoli, hal és halolaj, zöld leveles zöldségek, citrusfélék, sárgarépa, rostdús ételek, gabonaőrlemények. A legjobb, ha nem vásárolunk készételt, inkább magunk főzünk friss alapanyagokból. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, lehetőleg barnarizst fogyasszunk. A legjobb választás a friss gyümölcs és zöldség, de a szárított vagy fagyasztott formáját is használhatjuk. A tejtermékekből az alacsony zsírtartalmúakat válasszuk, a húsok közül a bőr nélküli szárnyas hús, a hal jól illeszthető a diétába. Jó minőségű margarint és növényi olajat, salátákhoz extra szűz olívaolajat szerezzünk be. Szívvédő hatása miatt ajánlott az ómega-3 zsírsav fogyasztása, ez főként hidegvízi halakban (lazac, makréla, pisztráng, hering és szardínia) található meg. Nem szabad teljesen megszüntetni a zsírok fogyasztását, hiszen nélkülük nincs agy- és izomműködés.
„A karosszékből álljanak most fel”
A koleszterin csökkentéséhez elengedhetetlen a rendszeres mozgás, hiszen a sporttevékenység javítja az állóképességet, a szív- és érrendszer működését, csökkenti az elhízás, a cukorbetegség és jónéhány anyagcsere-betegség kialakulását. Azoknak, akik hosszú ideje nem végeztek aktív testmozgást, érdemes szakértő segítségét kérni, mert a hirtelen testedzés hatalmas terhelést jelent a szívre, az ízületekre és az izmokra. A koleszterinszint csökkentése érdekében ajánlott heti három-négy alkalommal 60 perc közepes intenzitású mozgás (pl. futás, kerékpározás, úszás). Addig azonban nem javasolt a pulzusszámot jelentősen megemelő gyakorlatok végzése, amíg a szervezet nem szokott hozzá a rendszeres mozgáshoz. Fontos, hogy a mozgás rendszeres legyen.
Egyéb praktikák
Magas koleszterinszint esetén érdemes rendszeresen dióféléket, diót, mandulát fogyasztani, ezek a gyümölcsök ugyanis tele vannak egészséges, telítetlen zsírokkal, többek között ómega-3 zsírsavakkal. Ugyanígy kiváló hatása van az avokádónak, e gyümölcs napi fogyasztásával akár 17 százalékkal csökkenthetjük az LDL-szintünket. A frissen facsart narancslé segít helyreállítani a kétféle koleszterin egyensúlyát. Napi 1 egység alkohol emeli a HDL-szintet. A fokhagyma allicin nevű hatóanyaga elősegíti a koleszterinszint csökkenését, a gyömbérben lévő anyagok bizonyítottan gátolják az LDL koleszterin felszívódását és fokozzák a kiválasztását.